Zespół

Serwis MindClub tworzą osoby które należą do Stowarzyszenia Mensa Polska. Mają różne kariery zawodowe oraz zainteresowania. Łączy ich wspólna pasja do gier umysłowych, którą przekazują innym.

 

Dr inż. Marcin Stolarski to osoba zajmująca się wieloma ciekawymi rzeczami. Do stowarzyszenia Mensa Polska wstąpił w roku 1998. Jako pracownik Creotech Instruments S.A. buduje satelity kosmiczne. Wcześniej w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk był jednym z kierowników w projekcie pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL. Z Polską Agencją Kosmiczną współpracuje w roli eksperta od łączności satelitarnej. Jego hobby to popularyzacja nauki. Ma własny kanał popularnonaukowy w serwisie YouTube oraz na Feceboku (Inżynieriada). Bierze udział, jako organizator, w takich popularyzatorskich przedsięwzięciach jak zawody europejskich łazików marsjańskich (ERC), AstroBot, Akademia Misia Haribo, projekt Pan Stanisław, gdzie wraz z uczniami gimnazjum w Lęborku buduje małego satelitę, CANduino czyli otwartej platformy edukacyjnej CANsat do eksperymentów w stratosferze. W roku 2013 został laureatem konkursu popularyzatorskiego FameLab, a w roku 2014 został rzecznikiem nauki, udowadniając swoje kompetencje popularyzatorskie. W roku 2013 został również laureatem w konkursie organizowanym przez MNiSW - Top 500 Innovators, dzięki czemu wyjechał na dwu miesięczne studia biznes i innowacje na uniwersytet w Berkeley USA, aby zagłębić się w reguły rządzące krzemową doliną. Pomimo natłoku zajęć jest częstym gościem w telewizji (TVP, POLSAT, TVN) oraz radiu (TokFM, RDC, PR), gdzie z pasją opowiada o budowie otaczającego nas świata i skomplikowanych regułach sił natury nim rządzących. W roku 2015 wystąpił jako prowadzący program popularnonaukowy w kanale TV PLANET+. W wolnych chwilach z żoną Anią zwiedza świat oraz jeździ na rowerze (czasem jeździ sam, a czasem z psem Albertem, którego łapa jest wygrawerowana na ściance satelity BRITE-PL-1-Lem).

 

Piotr Barłoga zaczynał od zbierania truskawek, pracy na budowie i hodowli ptaszników - obecnie z jego systemów korzystają miliony osób na całym świecie. Przez znajomych pieszczotliwie nazywany hakerem, dilerem lub szarą eminencją facebooka. Posiada największe zasoby social media w europie środkowo-wschodniej. W Mensie od 7 lat. Edukował się głównie na YouTube, ale w wolnej chwili skończył Mechatronikę na Wojskowej Akademii Technicznej, a następnie zorientował się, że studia podyplomowe z Zarządzania Projektami Informatycznymi na Uniwersytecie Warszawskim mają mało wspólnego z praktyką, więc postanowił zmierzyć się z zagadnieniem zarządzania projektem IT mn. przy największym projekcie informatycznym w europie: Współpracował lub pracował w takich firmach jak: Asseco, Sygnity, IBM, HP, UEFA, WYG, ale nie pogardził również współpracą z instytucjami publicznymi jak: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Główny Urząd Statystyczny, KRUS, US. Piotr na studiach miał dużo wolnego czasu i zamiast wykładów wybierał granie w gry online i prowadzenie szkoleń z tematyki ICT. Prowadził również zajęcia na Akademii Leona Koźmińskiego. Najmłodszy w Polsce Egzaminator certyfikatów ECDL. W wieku 26 lat miał za sobą 6 lat doświadczeń w prowadzeniu szkoleń i ponad 5 tysięcy przeszkolonych uczniów. Charytatywnie angażował się w Akademię Przyszłości i Szlachetną Paczkę.

Miłośnik zagadek i uporządkowanych liczb. Krążą plotki we wsi, że jako jedna z kilku osób na świecie rozwiązał zagadki autorstwa Mr. Logic.

W wolnej chwili bawi się w survival, tworzy filmy, trochę biega, podróżuje w dziwne miejsca, patrzy w niebo i stare zegarki, a wieczorami jeździ szybkimi samochodami. Ulubiona liczba to 1337.

Prywatnie tata 2 wspaniałych kotów: Paszczurki i Jaszczura.

 

Anna Stolarska zawodowo jest informatykiem oraz administratorem bezpieczeństwa sieci komputerowych. Współpracowała z takimi podwykonawcami jak IBM, Oracle, Cisco czy Microsoft. Aktualnie jako freelancer pracuje jako programista. Prywatnie miłośniczka układania puzzli, podróżowania po całym świecie, oraz kolekcjonowania wiedzy o katastrofach lotniczych. Jej pasją jest międzynarodowy champion, wyżeł włoski  o imieniu Albert, którego łapa wygrawerowana jest na ściance polskiego satelity BRITE-PL-1-Lem.

 

Mgr inż. Tomasz Czapla znany powszechnie jako Charlie, to miłośnik i twórca zagadek logicznych. Zamiłowanie do zagadek logicznych ma od dzieciństwa. Jego szuflady są pełne łamigłówek, które gromadzi od najmłodszych lat. Jako jedenastolatek dokonał matematycznego „odkrycia”, że liczba π to 355/113 ponieważ znał ją tylko do szóstego miejsca po przecinku, ale już na studiach był znany m. in. z tego, że potrafi wyrecytować z pamięci rozwinięcie tej liczby 250 miejsc po przecinku. W Stowarzyszeniu Mensa Polska jest od 1997 roku. Nieprzerwanie od roku 2000 prowadzi w wydawanym przez Mensę biuletynie rubrykę, w której zamieszcza ułożone przez siebie zadania logiczne. Od 2004 roku przy okazji corocznych zjazdów Mensy Polskiej przeprowadza autorski konkurs, którego uczestnicy rozwiązują na czas ułożone przez niego niezwykle skomplikowane zadanie logiczne. Konkurs ten zwany „Konkursem Charliego”, cieszy się bardzo dużą popularnością wśród członków Mensy od wielu lat. Jest fanem liczb pierwszych. Codziennie próbuje się z nimi spotykać. Liczby te są ulubionym tematem tworzonych przez niego zagadek. Bardzo często w tworzonych zadaniach wykorzystuje też ulubioną układankę z dzieciństwa – pentomino. Dzięki stworzonemu przez siebie generatorowi zadań logicznych może w krótkim czasie przygotować kilkaset unikalnych nietrudnych zadań czy też obrazków logicznych, które mogą być wykorzystane na masowych imprezach. Zadania te sprawdziły się w 2016 roku na takich imprezach jak Piknik Naukowy w Warszawie oraz Europejski Zjazd Mensy w Krakowie. Jego 3 ulubione gry planszowe to scrabble, szachy oraz najbardziej skomplikowana i najbardziej fascynująca strategiczna gra na świecie jaką jest GO. Pracuje w firmie IT jako projektant aplikacji. Prywatnie od ponad 20 lat kolekcjonuje karciane jokery. W domu swój czas poświęcają mu koty – Jester i Frodo, a on sam z żoną Asią i synem Mateuszem lubią spędzać wakacje w ciekawych miejscach. Jednym z jego marzeń jest zobaczenie transmisji z załogowego lądowania na Marsie.

 

Dorota Rakowiecka to kierownik projektów. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów informatycznych od opisu wymagań, projektu systemu, poprzez opiekę nad jego tworzeniem, wdrożeniem, przetestowaniem, pełną dokumentacją aż po zakończone sukcesem przekazanie gotowego produktu i późniejszą opiekę gwarancyjną i serwisową

Jest również informatykiem i psychologiem (magister matematyki i magister psychologii). Posiada umiejętności techniczne, logiczne myślenie i ścisły umysł, połączone z szeroką wiedzą z zakresu psychologii, między innymi w temacie mierzenia poziomu ludzkiej inteligencji.

W latach 2006 - 2014 pełniła zaszczytną funkcję prezesa Stowarzyszenia Mensa Polska przez trzy kadencje.

 

Copyright © MindClub. All rights reserved.